
Simple arithmetic
Prompt
What is (84+92+302+1933+244+203+294)*1.25
To solve this, we first need to add the numbers inside the parentheses and then multiply the result by 1.25. **Step 1: Add the numbers in the parentheses.** 84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294 = **3152** **Step 2: Multiply the sum by 1.25.** 3152 * 1.25 = **3940** So, the answer is **3940**.
Drag to resize
To solve the expression: $$ (84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294) \times 1.25 $$ we proceed step by step. --- ### **Step 1: Calculate the Sum** We add the numbers: - $84 + 92 = 176$ - $176 + 302 = 478$ - $478 + 1933 = 2411$ - $2411 + 244 = 2655$ - $2655 + 203 = 2858$ - $2858 + 294 = 3152$ So, the sum of all the numbers is: $$ \text{Sum} = 3152 $$ --- ### **Step 2: Multiply by 1.25** Multiplying by 1.25 is equivalent to multiplying by $\frac{5}{4}$. We can compute: $$ 3152 \times 1.25 = \frac{3152 \times 5}{4} $$ **Step 2.1: Multiply by 5** $$ 3152 \times 5 = 15760 $$ **Step 2.2: Divide by 4** $$ 15760 \div 4 = 3940 $$ --- ### **Final Answer** $$ \boxed{3940} $$
Drag to resize
### Understanding the Problem First, I need to understand what's being asked. The expression is: **(84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294) * 1.25** This means I need to add all the numbers inside the parentheses first and then multiply the result by 1.25. ### Step 1: Break Down the Addition Adding seven numbers at once seems complex, so I'll break it down into smaller, more manageable chunks. I'll use the associative property of addition, which allows me to group numbers in any order. #### Group 1: 84 + 92 - **84 + 90 = 174** (I broke 92 into 90 + 2) - **174 + 2 = 176** (Now add the remaining 2) **Intermediate Sum:** 176 #### Group 2: 302 + 1933 This looks a bit more complex. I'll break it down: - **1933 + 300 = 2233** (First, add the hundreds place of 302) - **2233 + 2 = 2235** (Now add the remaining 2) **Intermediate Sum:** 2235 But I realize I made a mistake here. I only added 302 partially. Let me correct this. - **1933 + 302 = 1933 + 300 = 2233** - **2233 + 2 = 2235** This seems correct. #### Group 3: 244 + 203 - **200 + 200 = 400** (Adding the hundreds place) - **44 + 3 = 47** (Adding the remaining parts) - **400 + 47 = 447** **Intermediate Sum:** 447 #### Group 4: 294 This is a single number, so I'll keep it as is. ### Step 2: Sum the Intermediate Results Now, I have: - 176 (from Group 1) - 2235 (from Group 2) - 447 (from Group 3) - 294 (Group 4) Let's add them step by step. #### First Addition: 176 + 2235 - **2000 + 176 = 2176** (Break 2235 into 2000 + 235) - **2176 + 200 = 2376** (Now add the remaining 200 from 235) - **2376 + 35 = 2411** (Now add the remaining 35) **Intermediate Sum:** 2411 #### Second Addition: 2411 + 447 - **2411 + 400 = 2811** (Break 447 into 400 + 47) - **2811 + 40 = 2851** (Now add 40 from the remaining 47) - **2851 + 7 = 2858** (Now add the last 7) **Intermediate Sum:** 2858 #### Final Addition: 2858 + 294 - **2858 + 300 = 3158** (Round 294 up to 300) - **3158 - 6 = 3152** (Subtract the extra 6 added in the previous step) **Final Sum Inside Parentheses:** 3152 ### Verification of Addition To ensure accuracy, I'll add all numbers sequentially: 1. **84 + 92 = 176** (matches Group 1) 2. **176 + 302 = 478** 3. **478 + 1933 = 2411** (matches First Addition) 4. **2411 + 244 = 2655** 5. **2655 + 203 = 2858** (matches Second Addition) 6. **2858 + 294 = 3152** (matches Final Addition) The verification confirms my previous result. ### Step 3: Multiplication by 1.25 Now, I need to multiply the sum (3152) by 1.25. I recall that 1.25 is the same as 5/4, so multiplying by 1.25 is equivalent to multiplying by 5 and then dividing by 4. #### Method 1: Using Fractional Form - **3152 * 5 = 15760** - **15760 / 4 = 3940** #### Method 2: Break Down 1.25 - **3152 * 1 = 3152** - **3152 * 0.25 = 3152 / 4 = 788** - **Total = 3152 + 788 = 3940** Both methods yield the same result, which increases my confidence in the answer. ### Final Answer After carefully breaking down the problem and verifying each step, the final result is: \boxed{3,940}
Drag to resize
## Step 1: Add the given numbers together First, add 84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294. ## Step 2: Perform the addition step by step 84 + 92 = 176, 176 + 302 = 478, 478 + 1933 = 2411, 2411 + 244 = 2655, 2655 + 203 = 2858, 2858 + 294 = 3152. ## Step 3: Multiply the sum by 1.25 Now, multiply 3152 by 1.25. ## Step 4: Perform the multiplication 3152 * 1.25 = 3940. The final answer is: $\boxed{3940}$
Drag to resize
To calculate this, I'll follow the order of operations (PEMDAS): 1. **Evaluate the expression inside the parentheses**: 84 + 92 = 176 176 + 302 = 478 478 + 1933 = 2411 2411 + 244 = 2655 2655 + 203 = 2858 2858 + 294 = 3152 1. **Multiply the result by 1.25**: 3152 * 1.25 = 3935 So, (84+92+302+1933+244+203+294)*1.25 = 3935.
Drag to resize
First, let's sum the numbers inside the parentheses: 84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294 = (84 + 92) + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294 = 176 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294 = 478 + 1933 + 244 + 203 + 294 = 2411 + 244 + 203 + 294 = 2655 + 203 + 294 = 2858 + 294 = 3152 Now multiply by 1.25: 3152 * 1.25 = 3940 **Answer:** 3940
Drag to resize
To solve \((84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294) \times 1.25\), first compute the sum inside the parentheses: - \(84 + 92 = 176\) - \(176 + 302 = 478\) - \(478 + 1933 = 2411\) - \(2411 + 244 = 2655\) - \(2655 + 203 = 2858\) - \(2858 + 294 = 3152\) The sum is \(3152\). Next, multiply the sum by \(1.25\): - \(1.25 \times 3152\) - Since \(1.25 = \frac{5}{4}\), this is equivalent to \(\frac{5}{4} \times 3152\). - Compute \(3152 \div 4 = 788\). - Then, \(788 \times 5 = 3940\). Alternatively: - \(3152 \times 1.25 = 3152 \times (1 + 0.25) = 3152 + (0.25 \times 3152)\) - \(0.25 \times 3152 = 3152 \div 4 = 788\) - \(3152 + 788 = 3940\). The result is \(3940\). \boxed{3940}
Drag to resize
I'll solve this step by step. First, let me add up all the numbers in the parentheses: 84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294 Let me add these systematically: 84 + 92 = 176 176 + 302 = 478 478 + 1933 = 2411 2411 + 244 = 2655 2655 + 203 = 2858 2858 + 294 = 3152 Now I multiply by 1.25: 3152 × 1.25 = 3940 Therefore, (84+92+302+1933+244+203+294) × 1.25 = 3940
Drag to resize
To calculate \((84 + 92 + 302 + 1933 + 244 + 203 + 294) \times 1.25\), first find the sum of the numbers inside the parentheses. Sum: $84 + 92 = 176$ $176 + 302 = 478$ $478 + 1933 = 2411$ $2411 + 244 = 2655$ $2655 + 203 = 2858$ $2858 + 294 = 3152$ The sum is 3152. Now, multiply by 1.25: $3152 \times 1.25 = 3940$ Final result: 3940
Drag to resize